Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

  16:02
Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a několikanásobně se zvětší, stejně jako vojáky využívaný areál. V první etapě tak vyjde přeměna na 200 milionů korun.

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku | foto: 43. VPR Chrudim

Pluk bude nově čítat dvojnásobný počet lidí, tempo však bude postupné, armáda chce rozšiřovat své řady o 70 až sto lidí ročně.

Změna 43. výsadkového praporu na pluk je dlouhodobý záměr Armády ČR. Oficiálně vznikne 1. října 2020 a hned bude schopen případně zasáhnout. Plná operační schopnost se pak předpokládá nejpozději v roce 2026.

„Anexe Krymu v roce 2014, pokračující konflikt na východní Ukrajině i migrační krize, která nastala v roce 2015 ukázaly, že tyto radikální změny bezpečnostního prostředí vyžadují adekvátní reakci v úkolech a struktuře ozbrojených sil České republiky,“ řekl Ivo Zelinka, velitel Organizačního jádra výsadkového pluku.

Výsadkáři chrudimského pluku budou plnit vzdušně-výsadkovou činnost, operace v týlu nepřítele, přepadové operace nebo úkoly spojené s přepravou obyvatel ohrožených válečným konfliktem nebo přírodní katastrofou.

Nejblíže takové akci byla Armáda ČR v roce 2014, kdy letoun CASA evakuoval v době nepokojů z letiště v Tripolisu deset Čechů a jedenáct Švýcarů.

Stěžejní objekty pro rozvoj pluku jsou Kasárna kapitána Jaroše a letiště, které využívá společně s chrudimským aeroklubem.

Infrastruktura letiště však odpovídá době, kdy se letiště vybudovalo, tedy 30. letům 20. století. Armáda plánuje kompletně opravit hangár, bude nově zateplený a s vhodnými skladovacími prostory pro uložení padákové techniky, kterou nyní musí výsadkáři skladovat jinde.

Kromě toho se vojáci dočkají nejmodernější tunelové střelnice, tedy kompletně zahloubené bez jakékoli hlukové zátěže.

„Měla by být modelovou pro zbytek armády z hlediska tunelových střelnic. Budeme první posádka, která ji bude mít,“ řekl Zelinka.

Současná kasárna mají sedm hektarů, armáda se nyní snaží odkoupit dalších pět hektarů v jihovýchodní části, hlavním vlastníkem je arcidiecéze v Chrudimi. Na ceně jsou obě strany předběžně domluvené. Vše ještě musí v srpnu schválit Pastorační rada církve.

„Pokud se nám tyto pozemky podaří získat, vybudujeme novou ekologickou myčku a vylepšili bychom parkování aut vojáků z povolání, což by snížilo zátěž na město. Všichni vojáci by pak měli auta uvnitř kasáren,“ řekl Zelinka.

Na přelomu roku také začne přístavba ubytovny, aby armáda mohla přijmout dalších 150 lidí.

Přístavba patra je plánována i nad dílnami. Výstavba nového multiskladu umožní lepší skladovací kapacity a logistika 21 století. Modernizací projde i budova štábu.

Na představené změny je již připraveno přes 200 milionů korun. Ve střednědobém plánu, který ještě musí projít schvalováním, je naplánovaná sportovní hala s oválem, muzeum a parkoviště.

Kvůli záměrům armády schválilo město Chrudim zahájení změny územního plánu.

„Neočekávám žádné problémy, spolupráce s armádou je dobrá, že tady bude výsadkový pluk, samozřejmě vítáme,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný.