Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

  16:16
Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím, komentářům a projektům více než stovky prací, jež ve městě vznikly od roku 1900 až do současnosti.

Bazén v Litomyšli | foto: Michal Klíma, MAFRA

Prohlížet si lze stavby podle doby jejich vzniku nebo si na mapě zobrazit pouze práce jediného autora nebo je možné si přímo v terénu zvolit jednu z pěti stezek a krok po kroku procházet s chytrým telefonem Litomyšlí, jako by to byla jedna velká galerie.

Architektonické manuály už vznikly v Brně a v Plzni, výhodou Litomyšle je, že vše se nachází na dosah ruky a zaměření na moderní práce dává nahlédnout nejenom na letité veřejné budovy, ale i do nitra nových rodinných vil od architektů, jako jsou Josef Pleskot, Aleš Burian či Martin Rudiš.

Vedle špičkových staveb tu jsou však zastoupeny i svým způsobem nenápadné, ale zajímavé rodinné domy. Dobrým příkladem je omšelý prvorepublikový patrový domek Františka Sotony u hlavní silnice na Svitavy, který ukazuje produkci místního stavitele Jana Maizla.

Lidé objevují stavby, které dosud nevnímali

„Zahrnovali jsme i stavby, které jsou zdánlivě nezajímavé, a dokonce architektonicky ne tak hodnotné, ale v kontextu města a jeho historie jsou důležité. Například sídliště Komenského náměstí, které samozřejmě architektonicky nevyniká, ale podstatně změnilo tvář města,“ uvedla Anna Šubrtová z městské galerie.

„Všechny objekty jsou nově nafoceny jedním fotografem, mají jednotnou vizuální podobu,“ uvedla ředitelka Městské galerie Litomyšl Dana Schlaichertová.

Manuál se může pochlubit tím, že obrazová příloha, tedy nové i archivní fotografie a plány zahrnují celkem dva a půl tisíce položek a budou dál doplňovány. Texty přibližují osudy a dílo tvůrců, popisují i umělecké pojetí jednotlivých objektů a historii a okolnosti jejich vzniku.

„Máme kladné reakce od místních občanů, kteří město sice perfektně znají, i tak však v manuálu nacházejí nové věci, stavby, kterých si nevšímali,“ uvedla Šubrtová.

Galerie chce, pokud získá dotaci, vytvořit ještě dvě tematické stezky, vydat tiskem mapového průvodce, pořídit audionahrávky, a případně i označení na budovách, podle nichž by je zájemci v manuálu rychle nalezli.

Malým kazem na kráse je fakt, že v manuálu jsou pouze stavby postavené po roce 1900. Licenci k manuálu má Brno, a to jeho využití v Litomyšli podle ředitelky galerie omezilo právě 20. a 21. stoletím.