Architekti svůj návrh zlevnili, pavilon nemocnice postaví podle nich

  16:14
Jejich návrh byl před půl rokem nejlepší v architektonické soutěži a i když byl o tři sta milionů dražší, nakonec se podle nich nový pavilon liberecké nemocnice postaví. Architekti z ateliéru Sial, jenž kdysi zakládal Karel Hubáček, totiž své dílo zlevnili na požadovaných 950 milionů korun.

Liberecké studio Sial architekti a inženýři vyhráli se svým návrhem architektonickou soutěž na Centrum urgentního příjmu už před půl rokem. Museli ho ale trochu upravit, a hlavně zlevnit. | foto: KNL

I díky tomu se tak stali firmou, která vypracuje projekt za 53 milionů. Je to částka ještě nižší, než byla původně uváděná v soutěži.

„Ještě je před námi ale velký kus cesty. Teď se teprve bude všechno dolaďovat,“ prohlásil projektový manažer modernizace nemocnice Lukáš Černý. Centrum urgentní medicíny (CUM) vyjde na téměř jeden a půl miliardy korun a s jeho stavbou chce nemocnice začít v roce 2020.

„Předpokládám, že v roce 2019 vypíšeme výběrové řízení na dodavatele stavby a v srpnu 2022 je plánované stříhání pásky,“ poznamenal Petr Moos, člen představenstva odpovědný za modernizaci.

Změny si prosadili lékaři

Původní návrh Sialu, s nímž do soutěže architekti šli, je odlišný od projektu, podle kterého nakonec pavilon vyroste. Změny si prosadili hlavně lékaři, a aby jim architekti vyšli co nejvíce vstříc, přizvali si ke spolupráci kolegy z firmy Domy, kteří skončili v architektonické soutěži na třetím místě a s projektováním zdravotnických staveb mají bohaté zkušenosti.

„Původně byly laboratoře součástí pavilonu, nakonec budou stát samostatně a budou mít čtyři podlaží,“ informoval o jedné ze změn Jiří Buček ze studia Sial architekti a inženýři.

Samotný pavilon pak bude mít čtyři patra plus dvě, v nichž bude přes 130 lůžek. Novému centru padnou za oběť i některé budovy.

K zemi půjde interna

K zemi půjde například stará interna a pravděpodobně i pavilon H, v níž je dnes prádelna a část hospodářské agendy. Právě s demolicí některých budov měli problém městští památkáři, kteří se obávali, že se strhnutím domů poruší urbanistická linie Kristiánovy ulice. Podle Moose to ale už nyní nehrozí.

„Centrum urgentní medicíny se postaví v Kristiánově ulici a bude sdílet současný heliport. V budoucnu počítáme s tím, že se přenese na nový pavilon. A na protější straně vyrostou laboratoře. A někde v samostatném objektu pak bude parkoviště propojené s CUM,“ přiblížil Moos.

Podle lékařů je nový pavilon nezbytný. Vyřešit má tři největší nedostatky krajské nemocnice. Jsou jimi roztříštěnost péče, absence urgentního příjmu a improvizace. Často totiž lékaři pracují v nevyhovujícím prostředí.

„Ztratili jsme prostor se rozvíjet, už není kam umístit nové technologie. Od roku 1990 šla nemocnice medicínsky nahoru, nabízíme superspecializovanou péči, ale jsme limitovaní mimo jiné i tím, že průměrné stáří nemocničních budov je sedmdesát let,“ upozornil již před časem lékařský ředitel Richard Lukáš.
To ostatně potvrdil i Dušan Morman, primář ARO.

„Nárůst technologií a toho, co musíme dělat, se už do těchto budov nevejde. Nemocnice praská ve švech, máme čtyři centrové péče se spádem za hranicemi kraje. Polytrauma sbíráme až ze středních Čech. Nemalou měrou k tomu přispívá i určitá nevýkonnost malých nemocnic nebo jejich rušení,“ zmínil primář.

V centrálním příjmu se roztřídí případy

V novém pavilonu bude pouze jeden centrální příjem, a nikoli dva, jako je tomu dnes. Projdou jím všechny akutní případy, které se tu rovnou roztřídí, což bude pro pacienty rychlejší a kvalitnější systém.

„V centru budou rovněž kompletně zajištěné zobrazovací metody, operační sály, jednotky intenzivní péče a část kardiocentra,“ vypočítal Morman.

Modernizaci nemocnice zaplatí z velké části kraj, který na ni bude po dvacet let přispívat ročně padesáti miliony korun. Dvacet milionů k tomu přidá nemocnice a podílet se mají i zbylí dva akcionáři - Liberec zhruba jedenácti miliony ročně a Turnov sedmi a půl miliony korun.