Odboráři z ostravské huti se bijí za skládku uhlí. Bojí se o práci

  8:18
Firma ArcelorMittal kvůli protestům lidí z Ostravy-Radvanic a Bartovic neuspěla se žádostí o povolení stavby skládky pro 200 tisíc tun uhlí ve svém areálu. Do sporu se však vložili odboráři.
Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě.

Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Bojíme se, že bez plynulé dodávky uhlí nepojede výroba a majitel huť zavře,“ vysvětlil postoj odborů předák Roman Bečica.

Předáci odborů zastupující sedm tisíc zaměstnanců huti i dceřiných firem napsali hejtmanovi, že se jim nesouhlasné stanovisko kraje nelíbí. Ohradili se proti zpochybňování závěrů dokumentace EIA posuzující vliv na životní prostředí v okolí skládky, které podle nich splňují zákonné požadavky.

Upozornili, že jiná firma získala povolení ke zřízení podobné skládky. A uvedli, že postup krajského úřadu považují za nezodpovědný i protiprávní.

Odboráři hrozí protestními akcemi hutníků

„Postup kraje vytváří sociální napětí mezi zaměstnanci huti a dceřiných společností. Může mít dopad na tisíce přímých pracovních míst, ale i tisíce míst ve spolupracujících firmách,“ míní odboráři.

Domnívají se, že důvodem pro zamítnutí skládky nebyla obava o životní prostředí. „Nemůžeme vyloučit přípravu protestních akcí,“ pohrozili.

Kopii dopisu dostal i primátor Ostravy a jeho náměstkyně pro životní prostředí. Protože nejsou hlavními adresáty, nebudou reagovat. „Huť má ale možnost skládkovat uhlí jinde,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Hejtman Ivo Vondrák už odborům odpověděl. „Není v pravomoci politického vedení kraje ovlivňovat práci úředníků, kteří vykonávají přenesenou působnost státu,“ říká.

V dopise odborům hejtman připomněl, že k projektu skládky mohl kdokoli z veřejnosti vznést připomínky, čímž by mělo být zajištěno objektivní posouzení problému.

„Proces EIA vede krajský úřad, postoj krajské samosprávy nemá žádný vliv. Stanovisko je závazné, nelze se proti němu odvolat. Ale firma může podat záměr znovu s jiným návrhem řešení,“ říká Vondrák.

Obavy jsou reálné, říká mluvčí

Jak zareagují odbory, zatím není jasné. „Písemnou odpověď jsem dostal ve čtvrtek, v pátek jsem ji rozeslal kolegům. Sejdeme se ve středu, vyhodnotíme obsah a poradíme se, co dál. Jde nám o to, aby tisíce lidí nepřišly o práci,“ uvedl Bečica.

Vedení huti dosud s reakcí na zamítavé stanovisko ke zřízení skládky vyčkávalo. Nyní ale mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková uvedla, že o povolení skládky budou usilovat dál. A potvrdila také, že obavy odborářů o práci jsou reálné.

„Kvůli situaci v OKD jsme nuceni dovážet stále více uhlí ze zámoří. Musíme být připraveni na delší dodací lhůty i výpadky v dodávkách. Sklad uhlí je tedy pro zachování výroby huti nutností,“ říká mluvčí.

Bez uhlí se huť zastaví

Podotkla, že když huť nebude mít stabilní přísun koksovatelného uhlí a nebude plynule vyrábět koks, dojde k nevratnému poškození koksárenských baterií a zastavení všech válcoven, pecí i dalších výrobních zařízení, která využívají jako palivo koksárenský plyn.

„Zkrátka, pokud nebudeme vyrábět koks, zastaví se celá huť a její další osud bude velmi ohrožený,“ líčí Černá Dvořáková.

Dodala, že huť požádá o stavební povolení. Kvůli protestům lidí ale souhlas místního stavebního úřadu asi nezíská.

„Když ne, pak to dostane ministerstvo životního prostředí,“ říká mluvčí.