Sliby a rozladění. Z jednání se zájemcem o huť odešli odboráři dříve

  8:56
Ne právě nejlepší dojem zanechal v odborářích hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava možný nový majitel Nové huti Sanjeev Gupta. Odboráři totiž po několika minutách z jednání předčasně odešli.

Odboráři ostravské huti ArcelorMittal odcházejí rozladěni po nevydařené schůzce s možným novým majitelem podniku Sanjeevem Guptou. (7. listopadu 2018) | foto: Drahoslav Ramík, ČTK

„Když řeknu, že jsme rozladěni, tak to je velmi slabé slovo,“ řekla Ivana Jančíková, předsedkyně jedné z odborových organizací firmy.

„Nechci říct, že jsme hodně naštvaní, protože jsme už 19. října položili pět konkrétních otázek, na které jsme nedostali odpovědi, a pan Gupta přijel naprosto nepřipraven, také na nic konkrétního neodpověděl, jen samé sliby. Ale slibů jsme už slyšeli tolik, že už jim nevěříme,“ upřesnila.

Odboráři chtěli slyšet konkrétní odpovědi o budoucnosti hutě, výši investic, zaměstnanosti a povolenek.

„K investicím nám řekli, že mají připraveno 150 milionů eur na pět let, ale na provoz hutě je potřeba více peněz. A třeba k energetice jsme se už nedostali, když jsme slyšeli ty samé sliby, tak jsme dál nechtěli jednat, vše budeme chtít v písemné formě,“ poznamenala Jančíková.

 „Byla to má první schůzka s odboráři, chápu jejich obavy, ty přicházejí s každou změnou,“ komentoval setkání s odboráři Sanjeev Gupta.

„My se teď budeme snažit jejich obavy rozptýlit, dát jim konkrétní odpovědi. Zatím jsme nemohli být konkrétní, například na detailech strategických investic ještě musíme zapracovat,“ poznamenal.

Kdy se odboráři s novým majitelem setkají příště, zatím není jasné. Stále více ale vyplouvají na povrch problémy, které mají se společností Liberty House, jež má vedle ostravské hutě koupit od společnosti ArcelorMittal i několik dalších společností, i odboráři v dalších podnicích.

Možná vznikne odborová koalice proti Liberty

„Máme informaci, že všechny jednotky, které chtějí koupit, jsou v podobné situaci, slyší jen samé sliby, ale žádné konkrétní závazky,“ řekl odborový předák Petr Slanina.

„Ať v Rumunsku, ale už také v Lucembursku nebo v Belgii, všude se přidávají na naši stranu. Naši kolegové, kteří jsou nyní na celoevropském setkání odborových svazů společnosti ArcelorMittal, už jednají o možném společném postupu,“ tvrdí.

Noví majitelé už podle odborářů příliš času nemají. „Čas tlačí je. Když nebudeme mít potřebné informace, tak prodej nepodpoříme,“ vysvětluje odborář Slanina.

„Pošleme Evropské komisi opět naše námitky, ke kterým se už přidávají i odborové organizace z jiných závodů. Věříme, že se ten tlak na Evropskou komisi tímto zvětší, na naši stranu se už přidali i zástupci Rumunska, kde vše vypadalo v pořádku, ale ani tam nakonec nepadly žádné záruky,“ přidala se s plány dalšího postupu odborářka Alena Sobolová.