U požárů památek pomůže unikátní aplikace, vytvářejí ji karlovarští hasiči

  13:26
Karlovarští hasiči vyvíjejí unikátní aplikaci, která má pomoci při požáru památek. Již mají hotovou pilotní verzi, testují ji ve spolupráci s bečovským hradem a zámkem.

Zkušební verze nové aplikace karlovarských hasičů. | foto: HZS Karlovarského kraje

Hasiči o novém programu informovali v souvislosti s ničivým požárem katedrály Notre-Dame v Paříži. Pracují na něm ale už od loňského roku.

Nový sytém má podle mluvčího hasičů v Karlovarském kraji Martina Kasala sloužit jako pomůcka velitele zásahu a převádí papírovou formu dokumentace zdolávání požárů do digitální formy a 3D prostředí.

„Systém má být použitý pro objekty a areály, kde jsou složité podmínky pro zásah, je nedostatečná či chybějící dokumentace samotné stavby, jsou zde vysoké hodnoty samotné památky či mobiliáře a předpokládá se v případě požáru evakuace lidí a předmětů,“ vysvětlil Kasal.

Ještě před zanesením do programu musí každý objekt projít důkladnou přípravou. Je potřeba zapracovat terénní dispozice areálu i jednotlivé objekty a jejich odstupy, dále například podlaží, únikové a zásahové cesty včetně nástupních ploch pro hasičkou techniku nebo hlavní uzávěry.

„Takto zmapovaný objekt, který je nasnímán pomocí 360stupňové kamery a scaneru a také dronu z výšky, je přenesen do 3D programu, kde je vytvořen digitální model. Velitel zásahu poté s využitím aplikace například v tabletu či notebooku může virtuálně procházet jednotlivé úseky objektu, včetně celkových pohledů ze všech směrů a z výšky. Tím má možnost efektivněji rozhodnout o způsobu vedení zásahu,“ popsal mluvčí hasičů.

Velitel má přitom všechny potřebné dokumenty k dispozici v offline rozhraní, tedy bez závislosti například na internetovém připojení.

V současné době je takto zmapován a přenesen do digitální podoby hrad a zámek Bečov. Je připravena i zkušební verze samotné aplikace.

„Pro dokončení záměru je nutné sehnat finanční prostředky pro vytvoření ostré verze aplikace, což je úkol pro externí vývojářskou firmu. Odhadované náklady jen na vytvoření aplikace jsou dva miliony korun. Po jejím dokončení bude k dispozici všem hasičům v Česku,“ řekl mluvčí.

Požáry památek jsou nejhorší, říkají hasiči

Požáry historických památkových objektů jsou podle Kasala jedny z nejsložitějších zásahů, se kterými se hasiči mohou potkat.

„Je to dáno několika faktory. Tyto objekty jsou zpravidla velmi špatně přístupné pro zásahovou techniku, orientace a pohyb zasahujících uvnitř je velmi složitá, především střešní konstrukce historických objektů jsou z vysoce hořlavých materiálů. To vše vychází z historie, kdy byly stavěny v místech špatně dostupných kvůli ochraně a používaly se materiály, které z dnešního hlediska požární ochrany jsou velmi nebezpečné,“ podotkl Kasal.

V Karlovarském kraji splňuje všechna vyjmenovaná nebezpečí například hrad v Lokti na Sokolovsku či právě zámek a hrad v Bečově nad Teplou, se kterým hasiči spolupracují.

Autor: