Apatykám chybí farmaceuti! Lékáren je příliš mnoho, říká prezident komory.

  8:00
Lékárny mají nouzi o zaměstnance! Atraktivitu ztrácí hlavně práce farmaceutického asistenta, který vydává léky bez předpisu. Podle Asociace provozovatelů lékárenských sítí je to hlavně kvůli tomu, že se tento obor studuje na vyšších odborných školách, což kvůli délce studia řadu lidí odradí. Takovou souvislost ale odmítá lékárenská komora. Podle té jde spíš o důsledek velké koncentrace lékáren ve městech.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Lékárny mají málo lidí. Chybí hlavně takzvaní farmaceutičtí asistenti, kteří se uplatňují při prodeji léků bez předpisu. Největší nedostatek je jich v odlehlých částech republiky. Absolventů tohoto oboru bylo v loňském roce méně než 200. Podle Michala Jurči z Asociace provozovatelů lékárenských sítí situaci způsobila změna ve vzdělávání. „Dříve jste studoval 4 roky, teď musíte studovat 7 let a skončíte jako diplomovaný specialista. Pokud bychom se vrátili zpátky k tomu systému převedení na střední školství, tak se domníváme, že ten obor by opět mohl získat na atraktivitě. Po skončení absolventi z 99 % najdou práci za zhruba průměrnou mzdu.“

Změnu by ale muselo provést ministerstvo zdravotnictví, které zatím nic takového neplánuje. Nedostatek farmaceutických asistentů může ohrozit dostupnost lékárenské péče nebo jejich kvalitu. V lékárnách se budou podle asociace tvořit velké fronty. Takový scénář ale odmítá Česká lékárnická komora. Podle jejího prezidenta Lubomíra Chudoby je nedostatek lékárníků problémem řetězců.

„Řetězce neustále říkají, že mají jak málo lékárníků, tak málo farmaceutických asistentů. My jako komora to ale spíš přičítáme tomu, že ty řetězce otevírají nové lékárny zcela zbytečně v místech, kde je již lékárenská péče zajištěná, takže se nemůžou divit, že neseženou nové pracovníky,“ řekl Rádiu Impuls Chudoba. Doplnil dále, že podle něj má smysl obor farmaceutický asistent studovat na vyšších odborných školách. Asistenti totiž získali další kompetence a mají vyšší odpovědnost. Komora se proto před dvěma lety s ministerstvem zdravotnictví shodla na tom, že měnit způsob vzdělávání lékárníků není nutné.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: