ANKETA: Vyhořelé lázně, nebo nádraží? Vyberte největší ostudu Jihlavy

  10:08
Před rokem MF DNES a iDNES.cz vytipovaly pět nejošklivějších míst v Jihlavě. Tehdy „zvítězilo“ městské nádraží. Nyní redakce hledá lokality, která městu dělají ostudu, znovu. Nádraží, byť se začalo trochu vylepšovat, je mezi vytipovanými místy znovu. Čtyři přibyla nově. Hlasovat lze na konci článku.

Boční příjezd k jihlavské nemocnici. Brána s křiklavou masivní konstrukcí ze železa a skla však připomíná spíše vjezd na vojenskou základnu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

1Oprava fasády městského nádraží radnici překvapila

Před rokem v hlasování čtenářů MF DNES o nejošklivější místo Jihlavy jasně zvítězila budova městského nádraží, která bývá první stavbou, již ve městě návštěvník uvidí. Omlácené posprejované omítky, sklíčený vzhled dlouhodobě neudržované budovy. Zkrátka ostuda.

Fotogalerie

To se však začalo měnit. Majitel budovy, státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), začal opravovat fasádu i nátěry dřevěných částí.

„Na stav fasády nádraží jsme dostávali mnoho stížností od cestujících. Z tohoto důvodu zde probíhá pouhá výmalba fasády, jedná se o zlepšení vzhledu nádraží do doby jeho demolice, kterou čekáme asi do tří let,“ vyjádřil se mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Pro jihlavský magistrát jsou opravy fasády překvapením. „O opravách svého majetku město SŽDC neinformuje, a nestalo se tak ani v této situaci,“ sdělila mluvčí radnice Aneta Hrdličková.

2Vjezd do nemocnice nebo na vojenskou základnu?

Dalším pomyslným portálem při příjezdu do Jihlavy je pro řadu lidí vjezd do areálu nemocnice k parkovištím u Rantířovské ulice. Brána s křiklavou masivní konstrukcí ze železa a skla však připomíná spíše vjezd na vojenskou základnu a ani křovisky porostlá vyvýšenina za branou nepůsobí povzbudivě.

3Z uličky u náměstí se staly veřejné toalety

Středověká ulička s typickými prampouchy ve spodním rohu Masarykova náměstí by mohla být kouzelným zákoutím staré Jihlavy. Ve skutečnosti ale stísněný průchod mezi domy dlouhodobě slouží spíše jako páchnoucí neoficiální veřejné záchodky opilců. Kolorit dokreslují sprejové čmáranice.

4Zarostlá proluka je ohraničena zauzlovanými dráty

V přírodě bychom určitě pampelišky a svěží zelený mech uvítali, ale v proluce v Palackého ulici vytváří bující zelený porost dojem místa, o které nikdo nepečuje. Své i zde vykonal vandalismus sprejerů. Přístup do omšelého zadního traktu domu je navíc svérázně ohraničen zauzlovanými dráty.

5Bývalé lázně zapálili bezdomovci, na stržení čekají

Někdejší říční lázně u Českého mlýna byly ve třicátých letech chloubou města. Později začali přízemní budovu využívat vodáci jako loděnici. Před deseti lety vyžilou dřevěnou stavbu zapálili bezdomovci. Torzo loděnice má být strženo a vybudováno zde zázemí pro sport, záměr ale zatím nepokročil.

Které místo v Jihlavě považujete za nejostudnější?

Vyberte jednu z možností. Hlasování končí v úterý 18. června v 10:00.
celkem hlasů: 1129

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:00 18. června 2019. Anketa je uzavřena.

Městské nádraží 425
Úzká ulice 246
Bývalé říční lázně 175
Vjezd do nemocnice 169
Proluka v Palackého ulici 114