Trojice připravila stařenku o dům, soud potvrdil podmíněné tresty

  15:48
Po šesti letech zazněl pravomocný rozsudek v případu trojice, která připravila seniorku trpící Alzheimerovou chorobou o dům. Bývalý ředitel domova pro seniory z Letin na Plzeňsku, šéf realitní kanceláře i makléřka dostali podmíněné tresty.

Obžalovaní v kauze Letiny si dnes u odvolacího senátu Krajského soudu v Plzni vyslechli pravomocný rozsudek. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Odvolací senát Krajského soudu v Plzni dnes dospěl k závěru, že bývalý šéf domova pro seniory Pavel Hucl společně se šéfem realitní kanceláře Karlem Kaiserem a makléřkou Marií Šnoblovou podvodem připravili před osmi lety o milionový majetek důchodkyni, která v té době už přesně nevěděla, co dělá.

Hucla s Kaiserem soudci potrestali shodně podmíněnými tresty v délce 30 měsíců se zkušební dobou 1,5 roku. Šnoblovou odsoudili také podmíněně na 34 měsíců se zkušební dobou 20 měsíců. Také jí uložili peněžitý trest 50 tisíc korun.  Pokud ho nezaplatí, půjde na půl roku do vězení.

Všichni tři odsouzení musejí dědicům zemřelé společně zaplatit 229 tisíc korun. Rozsudek je vyhlášením pravomocný.

Odsouzení využili toho, že stařenka byla nemocná

Všichni tři obžalovaní po celou dobu soudního jednání, které trvalo přes šest let, neustále opakovali, že jsou nevinní. Jeden z obhájců se také pokusil zpochybnit skutečnost, že poškozená trpěla vážnou nemocí

Podle soudu je ale prokázáno, že obžalovaní využili nedobrý zdravotní stav tehdy dvaaosmdesátileté Jaroslavy K. Ta podle některých posudků už v roce 2010, kdy podepisovala smlouvy na prodej svých nemovitostí ve středočeském Řevničově, trpěla Alzheimerovou nemocí.

„Pavel Hucl jako tehdejší ředitel společnosti Lázně Letiny - domova se zvláštním režimem, využil nesoběstačnosti a fluktuujícího duševního stavu poškozené. Předstíral před ní nutnost prodeje jejího nemovitého majetku pod záminkou potřeby uhrazení jejích dluhů spojených s úhradou služeb v místě jejího trvalého bydliště. Ve skutečnosti na uhrazení dluhů stačily finance, které měla poškozená na účtě. Takto od ní vylákal ověřený podpis k plné moci k zastupování při prodeji nemovitosti poškozené. Pak uzavřel na základě plné moci zjevně nevýhodnou zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří Karla Kaisera,“ popsal předseda senátu Miloslav Sedláček.

Nemovitost prodávali za podmínek nevýhodných pro seniorku

Ve zprostředkovatelské smlouvě bylo uvedeno, že kancelář kromě pětiprocentní provize dostane ještě sto tisíc, aniž by byly ve smlouvě specifikované služby.

Hucl podle rozsudku dále umožnil hradit z peněz z prodeje nemovitosti další blíže neurčené platby.

„Zprostředkovatel byl pouze zavázán uhradit na účet prodávajícího částku minimálně 450 tisíc korun. Hucl požadoval, aby mu z kupní ceny byla poskytnuta částka 300 tisíc korun v hotovosti na úhradu údajných závazků poškozené, aniž by tato částka byla uvedena jako součást kupní ceny za prodávané nemovitosti,“ popsal soudce.

Kaiserovi bylo kladeno za vinu, že takovou smlouvu uzavřel a společně s makléřkou pak nemovitost prodával za podmínek nevýhodných pro majitelku.

Navíc i makléřka sama ze seniorky vylákala ověřené podpisy, a tak se dostala k jejím pozemkům za nejméně 170 tisíc korun. Makléřka tvrdila, že za ně ženě zaplatila 22 tisíc korun, ale tomu soud neuvěřil.

Autor: