Ministr Staněk vzal za náměstka politika, který přijímal peníze od firem

  15:18
Bývalý náměstek hejtmana Olomouckého kraje a radní Prostějova Alois Mačák z ČSSD, který musel před třemi lety odejít z vysoké politiky kvůli aféře s přijímáním finančních darů od soukromých firem, se stal náměstkem ministra. Zpět do vrcholných pozic ho vytáhl nový ministr kultury, primátor Olomouce a spolustraník Antonín Staněk.

Nyní už bývalý krajský radní a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák rezignoval kvůli kauze darů od soukromých firem. Celkem obdržel 1,35 milionu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ministrovi kultury Mačákova minulost nevadí. „Dlouhodobě spolupracuje s odbory a bude posilou týmu právě pro jednání s tripartitou. Jeho dlouhodobě zkušenosti s komunikací s odbory jsou pro tuto funkci klíčové,“ okomentoval Staněk dosazení Mačáka na pozici náměstka.

„Svůj hlavní úkol na ministerstvu kultury vidím v oblasti zmíněných pracovněprávních vztahů, v jednání se zástupci odborů a se zaměstnavateli v kultuře. Mým cílem je zlepšovaní podmínek práce v kultuře, a to na všech jejích úrovních,“ sdělil pak v tiskové zprávě sám Mačák. Na další dotazy MF DNES nereagoval.

Mačák před třemi lety na své funkce rezignoval poté, co MF DNES upozornila, že jemu a tehdejšímu primátorovi Prostějova Miroslavu Pišťákovi dorazilo na účty od čtyř soukromých firem z Prostějova a Olomouce celkem 1,6 milionu korun. Nejštědřejší byla společnost DT Výhybkárna a strojírna Prostějov, která na osobní účet Pišťáka poslala čtvrt milionu a Mačáka 1,1 milionu korun.

Oba politici následně v písemném prohlášení uvedli, že peníze šly na volební kampaň ČSSD. To však Lidový dům kategoricky popřel, takže začali tvrdit, že to bylo na jejich osobní PR. Zároveň odmítali střet zájmů, pro který ovšem existoval nemalý prostor. Záležitost vyšetřovala i policie, případ ale uzavřela s tím, že dvojice zákony neporušila.

Pišťák pak zhruba půl roku po své rezignaci ukázal MF DNES seznam, podle kterého peníze rozdal nejrůznějším organizacím na dobročinné účely. Mačák dodnes i přes opakované dotazy nevysvětlil, jak peníze použil. Prohlásil pouze, že je sponzorům vrátí.

Pro firmu, která mu více než milion korun poslala, začal později pracovat, a prostějovská sociální demokracie ho dokonce jen o tři měsíce později nominovala na kandidátku pro krajské volby, politický návrat však vzápětí zatrhlo krajské vedení strany.