Smrt chodce i hazard řidiče. Nejrizikovější úsek kraje je v Karviné

  19:02
Nejrizikovější silniční úsek uplynulých tří let v Moravskoslezském kraji se nachází v Ostravské ulici v Karviné. Je to místo, které z jedné strany lemuje hřbitov a naproti přes silnici stojí šikmý kostel sv. Petra z Alkantary.

Nejrizikovější silniční úseky v Česku mapuje pojišťovna Allianz, která také pravidelně vydává automapu s přehledem kritických úseků.

Mezi lety 2015 až 2017 se na stometrovém úseku Ostravské ulice stalo osm nehod, z toho tři vážné. To při metodice pojišťovny stačí na nelichotivý primát v rámci kraje a deváté místo v celém Česku.

Allianz brala při sestavování žebříčku v potaz počty osob, které v daném úseku utrpěly smrtelná nebo těžká zranění, i počty lehce zraněných

„Podmínkou zařazení konkrétního úseku do statistiky Allianz Automapy pak bylo, že na dané komunikaci se za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé vážné dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo úmrtím a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 100 metrů,“ uvedl mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

Fotogalerie

Ve zmíněném úseku Ostravské ulice v minulých třech letech při nehodách jeden člověk zemřel, tři se těžce zranili a tři lidé vyvázli s drobnými šrámy.

Podle šéfa dopravního inspektorátu v Karviné Daniela Sekaniny přispěly k negativnímu hodnocení daného úseku zejména dvě nehody. Při jedné se řidič osobního auta v dubnu minulého roku v místě nesmyslně otáčel do protisměru, načež se srazil s autobusem. 

Přitom jen o pár stovek metrů dál je kruhový objezd, kde se mohl otočit bezpečným způsobem.

„Byli zde dva těžce a tři lehce zranění lidé. Druhou vážnou nehodou byla smrtelná srážka chodce, který silnici v místě přecházel,“ řekl Sekanina, podle něhož úsek jako takový netrpí žádnými dopravně-bezpečnostními vadami.

Na druhém místě v žebříčku rizikových úseků v kraji skončila křižovatka na silnici mezi Opavou a Ostravou u Mokrých Lazců.

Nejrizikovější místa kraje

  1. Ulice Ostravská v Karviné-Dolech poblíž tamního hřbitova. 
  2. Křižovatka na silnici I/11 v záp. cípu Mokrých Lazců na Opavsku. 
  3. Křižovatka Těšínské ulice s ulicí U Stadionu v Havířově. 
  4. Kruhový objezd na silnici I/56 ve Frýdku-Místku. 
  5. Ulice Opavská v Rýmařově. Zdroj: Pojišťovna Allianz. 2015–2017.

Při třinácti dopravních nehodách tam nikdo nezemřel, ale těžká zranění utrpěli tři lidé. „Je to čtyřproudá silnice, ze které auta mohou odbočovat na Mokré Lazce. Příčinou nehod v tomto úseku byla obvykle vysoká rychlost a nepozornost řidičů, kdy například narazili do aut stojících v levém pruhu, jejichž řidiči se chystali odbočit,“ vysvětlil opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Odbočování vlevo je rizikem také u třetího nejnebezpečnějšího úseku v kraji – v křižovatce u havířovského zimního stadionu. Tam se v uplynulých třech letech stalo deset nehoda.

„Šest z nich zavinili řidiči, kteří nedali přednost protijedoucímu autu při odbočování vlevo, a to při zapnutých semaforech,“ zmínil Daniel Sekanina.

Čtvrté místo v nelichotivé tabulce obsadil kruhový objezd na silnici I/56 ve Frýdku-Místku mezi ulicemi Beskydská a Frýdlantská. Páté nejrizikovější místo v kraji se pak podle metodiky pojišťovny Allianz nachází v ulici Opavská ve východní části Rýmařova.

Nejnebezpečnějším místem v celé republice za poslední tři roky je podle Allianz Automapy křižovatka v obci Třemošná na Plzeňsku.

Ostravská ulice na okraji Karviné je nejrizikovější silnicí v kraji.

Ostravská ulice na okraji Karviné je nejrizikovější silnicí v kraji.

Autor: