Alej přátelství na jezeře Medard vyhrála, porazila konkurenta z jihu Čech

  16:18
Týden trvalo čekání na konečné výsledky ankety Alej roku 2018. Příznivci Aleje přátelství na jezeře Medard netrpělivě čekali na oficiální potvrzení. Všichni totiž pevně věřili v její vítězství. A jejich přání se vyplnilo. Se ziskem 1592 hlasů se alej stala vítězem.

Sto rodin vysadilo sto stromů ke stému výročí Československa u jezera Medard (28. dubna 2018). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Favorit hlasování, Klokotská alej z Táborska, skončila s 1424 hlasy druhá. Celá komunita, která se kolem aleje a jezera vytvořila, dokázala zabrat a v drtivém finiši překonat své konkurenty z jižních Čech. Ještě tři dny před koncem hlasování byla Alej přátelství na čtvrtém místě, nakonec ale vyhrála.

„Z vítězství máme samozřejmě velkou radost,“ reagoval na vyhlášení výsledků Michal Rund, který alej do ankety přihlásil.

„V osmém ročníku soutěžilo 92 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, kterým svůj hlas poslalo více než devět tisíc lidí. Jedná se o dosud nejvyšší počet nominovaných alejí v historii ankety. Velmi nás těší, že lidé mají o aleje a naši krajinu čím dál větší zájem,“ říká Karolina Kostićová, koordinátorka ankety z Arniky – Centra pro podporu občanů.

Stejně jako v minulém ročníku, opět vyhrálo v konkurenci starých vzrostlých alejí nové stromořadí. Pouze dvě aleje (Přátelství a Klokotská) získalo v hlasování více než tisíc hlasů.

Arnika plánuje na jaře umístit k vítězné aleji tabuli, která bude její výsledek v anketě připomínat.

Vítězstvím ale práce komunity, která se okolo aleje vytvořila, nekončí. „Několik stromů nepřežilo loňská sucha, musíme také počkat, jak dopadne letošní zima. Stromy pak dosázíme,“ poznamenal Michal Rund. Spolu s ostatními se chce ještě na případných oslavách poradit.

Fotogalerie

Michal Rund byl tím, kdo alej do ankety přihlásil. Za jejím vznikem pak stojí hlavně úsilí Josefa Pelanta, který přišel s nápadem na její vysázení. Vysazením stovky stromů připomenout 100 let od vzniku republiky. Každý strom v aleji podle něj měla vysadit jiná rodina.

Jeho ideu se nakonec podařilo 28. dubna loňského roku uskutečnit slavnostním vysazení stovky pětadvacetiletých, čtyři a půl metru vysokých dubů zimních. Ty by měly na břehu jezera Medard růst 300 až 400 let. Stromy se budou v rodinách dědit.

Ankety se zúčastnilo jedenáct alejí z Karlovarského kraje. Žádná z nich ale na sebe nedokázala strhnout takovou pozornost jako právě Alej přátelství. V regionu skončila jako druhá hřbitovní alej ve Svatoboru s 48 hlasy a na třetí místo se dostala karlovarská jírovcová alej okolo Ohře s 45 hlasy.

Autor: