Stromoví velikáni padli kvůli vodě, místo nich teď roste Alej naděje

  10:18
Překrásný lužní les s obrovitými duby, topoly a jilmy, vedle nich spanilé jasanové porosty, v blízkosti vody zase olše a vrby. To vše na břehu Dyje pod Pálavou zmizelo ještě předtím, než krajinu zalila voda novomlýnských nádrží. Nyní místo ztracených velikánů roste nová alej.

Na Alej naděje u Šakvic navazují hektary lužních lesů i obecní hájek. | foto: obec Šakvice

Pod údery dřevorubců padly u Šakvic javory, duby, buky, topoly i stoletá hruška s kmenem bezmála pět metrů vysokým, s korunou jako dub.

„Zůstala jen široká vyštěrkovaná cesta, aby nám připomínala poslední cestu těchto velikánů a stala se vzpomínkou na přírodní bohatost a krásu, kterou navždy pohltily vody novomlýnské nádrže,“ popsala starostka obce Drahomíra Dirgasová místo, na kterém začali v roce 2012 sázet lipovou alej.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Dnes čítá dvě stě stromů a má lidem navždy připomínat, co se zde před lety stalo. Možná právě i tento dojemný příběh vynesl aleji, kterou Šakvičtí nazvali Alejí naděje, druhé místo v anketě Alej roku. V celé zemi je stříbrná, v Jihomoravském kraji vůbec nejúspěšnější.

„Alej naděje je součástí velké kampaně, jejímž prostřednictvím se už několik let snažíme o návrat lužního lesa do okolí Šakvic. Lípa je náš národní strom. Proslula v lidovém léčitelství, je medonosná a cenné je i lipové dřevo. Dříve se také věřilo, že u vesnických studní chrání vodu. Je i symbolem domova a lásky,“ říká Dirgasová.

Celkovou vítězkou loňského ročníku ankety se stala alej na Staré Husí cestě v Dřevčicích v Libereckém kraji.

„Zajímavostí je, že v anketě dosud soutěžily vzrostlé aleje s nesčetnou řádkou letokruhů. Poslední ročník se však stal přelomovým, neboť na prvních dvou místech se umístila stromořadí mladých stromků, jež byly vysázeny teprve nedávno,“ říká Jiří Kaňa, mluvčí sdružení Arnika, které soutěž organizuje.