Bechyňští bojují za alej u kostela. Petici podepsalo přes 1 300 lidí

  10:26
V Bechyni plánují opravu ulice, kvůli níž má padnout jedenáct stromů. S tím se nechtějí smířit někteří místní a sepsali petici. Tvrdí, že rekonstrukce se dá zvládnout i bez kácení lip a kaštanů. Spor bude už potřetí řešit krajský úřad.

Alej listnatých stromů před kostelem svatého Michala v Bechyni má být pokácena kvůli rekonstrukci. | foto: David Peltán, MAFRA

Michalskou ulici v Bechyni by mohli filmaři použít jako kulisy pro scény z doby socialismu. Je tu letitý chodník s velkými dlaždicemi plný louží, vyspravovaná silnice i staré lampy s bakelitovými kryty, které by ocenili snad už jen pořadatelé recesistických závodů ruských bobů u Lipna.

Ulice je součástí městské památkové zóny a bechyňští zákonodárci schválili její kompletní rekonstrukci už před čtyřmi lety. Jenže narazili na odpor lidí, kteří nechtějí dopustit, aby kvůli obnově zmizela z prostranství okolo kostela sv. Michala vzrostlá alej. Petici proti kácení stromů podepsalo přes 1 300 lidí a začátek prací zatím brzdí spolek Pro Life.

„Jsme účastníky správního řízení a jsme připraveni dotáhnout to až do konce. Jde o to, že kdyby město vzalo projekt z roku 2015, kde je kanalizace vedena v místě současného řadu, mohou začít stavět. Jenže oni přišli s novým projektem, kde je to vedeno blíž ke kostelu, a to je problém,“ uvedl předseda spolku Pro Life Vladimír Halama.

Jako bývalý soudní znalec v oboru stavebnictví a geotechniky je přesvědčený, že modernizace ulice jde udělat tak, aniž by musely tři kaštany a osm lip padnout.

Bechyňští radní původně počítali, že se pustí do opravy letité kanalizace v havarijním stavu, vodovodu, chodníků i veřejného osvětlení spolu s krajem, který je vlastníkem silnice.

„Oprava kanalizace, povrchů a lamp je tam nutná, zatím se však nemůžeme hnout z místa. Spolek Pro Life pořád podává odvolání proti kácení, přestože počítáme s náhradní výsadbou,“ sdělil starosta Pavel Houdek (Občané pro Bechyni).

Vedoucí investičního odboru Ilona Lusková upřesnila, že v současnosti se město odvolalo v této věci proti verdiktu památkové péče odboru rozvoje táborské radnice.

„Na táborském městském úřadě uznali námitky spolku Pro Life a město se proti tomu odvolalo na krajský úřad už potřetí. A teď čekáme, jak to dopadne. Faktem je, že se spolkem máme problémy u všech staveb, kde se má něco kácet. Aktuálně je to u vybudování parkoviště na Obránců míru,“ popsala Lusková.

Termín, kdy se město společně s krajem pustí do nutné obnovy Michalské ulice s odhadovanými náklady přes 20 milionů korun, tak zatím zůstává v nedohlednu.

„Divím se, že radnice nechce jít na nějaký smír. Tento problém se vleče a rozděluje lidi v Bechyni. My však trváme na tom, že když se stromy v Michalské ulici zničí, už je tam nikdo nevrátí,“ podotkl bechyňský rodák Pavel Šmidrkal, který stojí za peticí proti kácení aleje.

Mezi argumenty pro zachování stromů řadí posudek odborníků z Akademie věd, podle něhož je jejich vykácení naprosto nepřípustné. Dokládá i pohlednici z roku 1908, kde už je toto prostranství se stromy.

„Obnovu ulice nezpochybňujeme, ale je třeba ji udělat bez kácení. I majitel zámku si prosadil rekonstrukci tak, že stromy zachránil,“ dodal Šmidrkal.