Africký mor vymizel, veterináři na Zlínsku zrušili zákaz vstupu do lesů

  10:50
Díky pozitivnímu vývoji kolem afrického moru prasat v České republice zrušila Státní veterinární správa zákaz vstupu do lesů ve vysoce rizikové oblasti na Zlínsku. Od posledního nálezu uhynulých nakažených prasat už uplynulo více než sedm měsíců.
Na území výskytu nákazy byl vyhlášen vstup zakázán.

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„V souvislosti s pozitivním vývojem nákazové situace jsme se rozhodli pro ukončení zákazu vstupu do takzvané vysoce rizikové oblasti. Zároveň se ruší i vymezení této zóny, ve které byly nalezeny nebo uloveny všechny pozitivní kusy prasat divokých,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Zákaz vstupu do lesů, polí a na polní cesty v okolí Zlína vyhlásili veterináři loni kvůli nebezpečí rozšíření nákazy afrického moru prasat.

Tato nákaza, která není nebezpečná pro člověka, se v Česku poprvé objevila loni v červnu na okraji Zlína. Nákaza se nerozšířila do chovů a podařilo se ji udržet na velmi malém území, což považují veterináři za mimořádný úspěch.

Některá prasata africký mor přežila, zjišťují veterináři na Zlínsku

V ostatních zemích Evropy se totiž situace kolem afrického moru prasat naopak dramaticky zhoršuje. V posledních týdnech a měsících byly hlášeny případy z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, ale i z Belgie.

„V současné době se dá již říci, že se nám podařilo africký mor prasat v České republice zdolat, proto postupně přistupujeme k rušení zavedených opatření a zákazů,“ poznamenal Semerád.

S uvedenými kroky souvisí ještě jedna změna, důležitá především pro místní myslivce. Zrušením vysoce rizikové oblasti přestává platit zákaz společného lovu veškeré zvěře. Režim se sjednotí v celé zamořené oblasti. Zde bude nově platit jen zákaz společného lovu spárkaté zvěře, to znamená, že bude možné společně lovit drobnou zvěř.

Africký mor se objevil u dvou stovek divočáků

Veterináři chtějí brzy představit časový harmonogram postupného zmírňování dalších veterinárních opatření zavedených v souvislosti s výskytem afrického  moru prasat na Zlínsku.

Už začátkem října povolili zrušit elektrické ohradníky lemující vysoce rizikovou oblast o ploše necelých 90 kilometrů čtverečních severovýchodně od Zlína. K minimalizaci migraci divočáků v současnosti stačí pachové ohradníky.

Africký mor prasat veterináři do dnešního dne potvrdili u celkem 212 uhynulých prasat divokých a 18 ulovených divočáků.

V zamořené oblasti bylo uloveno přes 3 600 kusů černé zvěře. V širší oblasti s intenzivním odlovem pak téměř 21 tisíc kusů. Poslední pozitivní nálezy pocházejí z poloviny dubna, ale jednalo se o kusy uhynulé několik měsíců předtím.

Autor: