Loutkové Divadlo Drak slaví 60 let, Bílým tesákem a Faustem v šapitó

  18:44
Nejmladší české profesionální loutkové divadlo, Drak z Hradce Králové, letos slaví 60. výročí. Značka, která v minulosti proslavila město i Československo na zahraničních jevištích, se při této příležitosti chystá proniknout do Velké Británie a rozšířit své možnosti o inscenace v šapitó.

Poslední trik Georgese Méliése na divadelním festivalu Dream Factory v Ostravě. Na snímku Dušan Hřebíček z hradeckého Divadla Drak | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Oslavy budou trvat po celý rok. Ve druhé polovině ledna umělecká ředitelka Dominika Špalková a dramaturg Tomáš Jarkovský vystoupí s přednáškou o divadle na londýnské Royal Central School of Speech and Drama. V závěru března se tamtéž chystá masterclass uměleckého řezbáře Jiřího Bareše.

„Drak měl vždy blízko k zahraničí. Máme v jednání několik akcí ve Velké Británii,“ odhaluje plány Dominika Špalková.

V červenci Drak v Českém centru v Londýně představí kočovnou výstavu o historii divadla, která se v druhé polovině prázdnin přesune na slavný festival ve skotském Edinburghu. Tam soubor uvede také oceňovanou inscenaci Poslední trik Georgese Méliése, jejíž reprízou včera večer v Hradci Králové symbolicky odstartovaly oslavy šedesátého výročí slavné hradecké scény.

Stěžejními body jubilejní sezony jsou premiéry Bílého tesáka a Fausta. Adaptaci Londonova románu v režii uměleckého šéfa Draku Jakuba Vašíčka uvede divadlo poprvé 3. března a v pražské premiéře pak 6. dubna v La Fabrice v rámci Dne Divadla Drak.

Divadlo pořídí šapitó

Slavností výroční inscenací však bude především Faust, kterého divadlo uvede v červnu v rámci festivalu Divadlo evropských regionů. Inscenace se bude odehrávat v novém šapitó před budouvou divadla, které si hradecká scéna k výročí nadělí. Šapitó bude sloužit i jako mobilní divadlo pro zájezdy v tuzemsku i zahraničí.

Divadlo Drak

Soubor vznikl v Hradci Králové v roce 1958. Na světovém festivalu UNIMA v roce 1966 prorazil s inscenací Pohádky z kufru. 

Nejslavnější éru však divadlo zažilo za režiséra Josefa Krofty, který do Draku nastoupil v roce 1971. Slavnou autorskou trojici s ním tvořili hudebník a herec Jiří Vyšohlíd a výtvarník Petr Matásek. Kroftova éra trvala takřka 40 let. 

V posledních letech se divadlo rozrostlo o Labyrint, laboratoř a studio v bývalých Nálepkových kasárnách.

„Dosud jsme na zájezdy vozili představení včetně naší techniky. Nyní je budeme moci vozit včetně našeho divadla. Dá nám to nové možnosti,“ vysvětluje dramaturg Tomáš Jarkovský. Uvedení Fausta bude vrcholem oslav, kam divadlo pozve své přátele a partnery z Čech i zahraničí.

„Téma Fausta s loutkářstvím velmi souvisí,“ zdůvodnila výběr námětu umělecká ředitelka.

V září se kočovná výstava z Británie přesune do Čech. Návštěvníci ji uvidí v Labyrintu Divadla Drak.

„Kočovná výstava by však měla putovat i po dalších městech u nás, případně do dalších evropských měst s živým zájmem o fenomén českého loutkářství,“ plánuje Dominika Špalková.

V září oslavy vyvrcholí komponovaným večerem Fenomén Drak, při nemž by měl mít předpremiéru také dokument České televize o hradecké loutkové scéně. Oslavy zakončí v prosinci neformální Drakovská tancovačka a zabijačka, kam mají dorazit i bývalí spolupracovníci divadla.