Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

19. května proběhne v Mikulově muzejní noc s bohatým programem

  12:10
Bohatý program Muzejní noci odstartuje již v 17 hodin v mikulovské synagoze, kde se mohou nejmenší hosté podívat na pohádku od divadélka Paravánek. O půl hodiny později již dorazí císař s císařovnou, aby si prohlédli Loretu a v průvodu přes náměstí a zámeckou zahradu pozdravili měšťany.

Synagoga v Mikulově získala po tříletých opravách svůj původní vzhled. Za komunismu sloužila například jako sklad zeleniny a byla velmi zanedbaná. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V 18 hodin přivítá císařský pár na horním nádvoří zámku kníže Dietrichstein s manželkou a následovat bude hostina a radovánky až do slavnostního ohňostroje přichystaného na počest císaře a jeho doprovodu. „Kromě toho se mohou hosté těšit například i na krátké komentované prohlídky Dietrichsteinské hrobky za doprovodu varhanní hudby nebo knihtiskařskou dílnu, kde si budou moci vyzkoušet, jak se vyráběly knihy za pomoci dřevěných lisů, a vytisknout si kopii originální veduty z Leopoldovy návštěvy v roce 1672. Dále máme pro návštěvníky připravený fotokoutek, pražírnu a kavárnu na zámecké terase a k poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika a kapela In Vino Musica,“ doplnil ředitel Kubín s tím, že přístupné budou návštěvníkům zdarma i všechny expozice na zámku a v mikulovské synagoze.

Muzejní noc ovládne o víkendu i expozici v Dolních Věstonicích a Archeopark v Pavlově. Muzeum, které přenáší návštěvníky zpět do doby, kdy v kraji pod Pálavou přebývali lovci mamutů, přivítá návštěvníky vůbec poprvé od svého otevření i v noci. „Turisté si tak budou moci vychutnat nejen unikátní výstavu a architekturu stavby ověnčené hned několika renomovanými cenami, ale také atmosféru večera snášejícího se na pavlovské vrchy, kde před tisíci lety hořely ohně v sídlištích paleolitických lidí. „Jak expozice v Dolních Věstonicích, tak Archeopark Pavlov budou pro návštěvníky o víkendu 20. a 21. května přístupny zdarma,“ uzavřel Kubín a dodal, že i zde je pro děti a rodiče přichystaný program v podobě pohádky.